Proměna sadu Dr. Milady Horákové
Návrh rekonstrukce 2. největšího ostravského parku sousedícího s Janáčkovou filharmonií
Návrh vychází z morfologie historických vrstev, které třídíme a sjednocujeme. Typologii reprezentativního městského parku zachováváme a dále rozvíjíme.
Jižní strana parku je v návrhu dedikována pobytovému reprezentativnímu prostoru s dlážděným prostranstvím sloužícím ke konání městských akcí. Zachováváme stávající hřiště, které plošně rozšiřujeme a směrem k ulici varenská přidáváme streetworkout a skatepark. V srdci hřišť na křížení s páteřní promenádou navrhujeme umístit kavárnu s toaletami.
V místě židovského hřbitova dochází k obnově některých tras původní cestní sítě formou úzkých ztrácejících se pěšin, jakožto vzpomínky na původní podobu tohoto místa. Dochází zde ke zklidnění pohybu a prohlubuje se pieta bývalého hřbitova.
Srdce parku je v návrhu věnováno kultuře. „Kulturní louka“ propojuje stávající sochy z mezinárodních sympozií a přímo navazuje na plánovanou budovu filharmonie. Louka funguje nejen jako univerzální prostor pro společenské a kulturní aktivity, ale také jako přímé rozšíření akcí filharmonie a kulturního domu směrem do parku. K tomuto účelu navrhujeme umístit do blízkosti budovy filharmonie hudební altán.
Návrh se umístil na 1. místě v otevřené krajinářsko-architektonické soutěži.
Autor: Tomáš Minarovič, David Zatloukal
Spoluautor: Hana Tomaštíková
Status: Soutěž ČKA 2022
Zodpovědný projektant: Ing. arch. Tomáš Minarovič, Ing. Hana Tomaštíková
Klient: Statutární město Ostrava
Místo: Ulice 28. října, Ostrava
Současný stav parku vnímáme jako problematický nejen kvůli neutěšenému stavu mobiliáře, zeleně a povrchů, ale zejména kvůli nesnadné orientaci v parku a nepřehlednosti, nedostatečné variabilitě prostor pro konání různé škály aktivit a nedostatečnému provázání s okolním městem, zvláště na severní a východní straně parku.
Městské a herní prostory jsou umístěny směrem k rušné periferii parku, kde očekáváme největší koncentraci lidí. Dovnitř se park rozvolňuje v zelenou krajinu. Cestní síť hierarchizujeme vedením tras, různými charaktery a povrchy. Vegetaci ve středu parku ředíme. Park se stává přehlednějším, a zároveň umožňuje širší škálu využití napříč počasím a ročními obdobími.
V prostoru vymezeném hlavním procházkovým okruhem a prostorem před budovou filharmonie navrhujeme postupné kácení většiny stromů. Vznikne tak pobytová louka, která bude členěna klastry zachovaných vzrostlých stromů.
Pro vedení většiny tras a cest návrh využívá stopy stávající cestní sítě. Současný hlavní reprezentativní vstup do parku ve směru z třídy 28. října je zachován a doplněn o kruhové prostranství s vodním prvkem. Odsud vybíhá páteřní promenáda, která umožňuje podélnou prostupnost parkem a jeho aktivitami. Návrh umožňuje šikmé i přímé propojení napříč parkem. Uvnitř park nabízí jeden hlavní a dva vedlejší procházkové okruhy s různými charaktery.
Vedení cyklostezky skrz park upravujeme společně napojením na ulici Varenská. V rámci ideového řešení navrhujeme posunout stávající přechod blíže k ulici Sládkova, což má za cíl zjednodušit průjezdnost cyklodopravy a také zlepšit napojení chodců z přilehlého sídliště Fifejdy.
Stávající areál minigolfu kvůli své uzavřenosti a nevhodné blízkosti k filharmonii navrhujeme odstranit. U modlitebny umisťujeme outdoorové vybavení pro mládež. Sochu Vítězství práce z důvodu nevhodné kompozice, přesouváme. Ke vstupní promenádě navrhujeme umístění sochy Milady Horákové.
Materiály pro zpevněné plochy jsou voleny přírodní a trvalé, umožňující větší míru vsaku zejména při využití širších spár, jsou zároveň modelovány směrem k vegetaci a slouží jako přirozená zálivka.
Nově navržené stromy budou tvořeny autochtonními listnatými stromy, které doplní kostru parku. Jde především o lípy, javory, habry, duby, případně buky. Zejména základní variety, výjimečné svým habitem, barvou a tvary listů, barvou kmene. Kromě těchto dlouhověkých dřevin budou stromy v parku doplněny nižšími okrasnými stromy druhu Prunus, případně Pyrus a Crataegus, především pro oživení parku v jarním (květy) a podzimním (zbarvené listy) období. Navržené stromy jsou odolné vůči extrémním městským podmínkám, tedy exhalace, proudění vzduchu, odolné vůči suchu a vysokým letním teplotám. Do exponovaných míst jsou navrženy trvalkové, letničkové záhony a kvetoucí podrosty stromů, do méně exponovaných kvetoucí ucelené záhony.