PRK_velka axo

Park bez hranic

Obnova parku na Mírovém náměstí v Hodoníně

V městské čtvrti Na Dílech vzniká nový veřejný prostor. Park. Nové místo pro všechny. Místo plné dětského švitoření v přírodní herně, místo plné energie sportovních nadšenců, místo koncertů, komunitních setkávání, městských oslav i farmářských trhů, místo pro meditaci i čtení pod tichým dohledem šumějících stromů. Místo rodinných oslav i setkávání přátel. Místo klidné i energizující. Místo útulné i plné zábavy. Místo pro všechny generace. Místo přehledné a bezpečné. Místo bez temných zákoutí, místo bez plotů, místo bez překážek, bez omezení. Prostor Parku bez hranic.

Návrh se umístil na 3. místě v otevřené architektonicko-krajinářské soutěži.

Autor: Tomáš Minarovič, David Zatloukal

Status: Soutěž ČKA 2021

Zodpovědný projektant: Ing. Hana Tomaštíková

Klient: Město Hodonín

Místo: Mírové náměstí, Hodonín

PRK_viz_01_1600
PRK_viz_02_1600
PRK_schemata_gif_900_pomalejsi

V návrhu aktivujeme periferii parku. Park rámujeme pobytovou ulicí „rámem“. Rám je membránou mezi strukturou města a organickým parkem. Dovnitř rámu parku jsou vsazeny plochy s rozdílným charakterem, náplní a aktivitami. Je zde plocha klidová, sportovní, kulturní a herní.

Klidová: jihozápadní strana, akcentace přírody. Vhodné pro komorní aktivity, čtení. Sportovní: vztah se sousedící ZŠ. Vhodné pro sportovní vyžití školy i veřejnosti. Kulturní: urbánní těžiště čtvrti. Vhodné pro kulturně-společenské akce. Herní: návaznost na mateřskou školku, maximální volnost pohybu. Variabilní herní prvky. Plochy nejsou přísně odděleny, cesty a pěšiny je vzájemně propojují a překrývají. Park naplňujeme obsahem, prvky drobné architektury a doplňujeme vegetací a mobiliářem. Vše je v rámci ploch volně rozmístěno mimo periferii parku, kde se propisuje jasný řád. Tímto umožňujeme absolutní volnost v užívání parku a akcentujeme volné uspořádání prvků a aktivit pro všechny skupiny obyvatel rozličných zájmů i rozdílných generací.

Našim cílem je upozadit současné vnímání parku jako částečně uzavřeného areálu. Park otevíráme směrem k uličním frontám a znovu ho začleňujeme do urbánní struktury města. V návrhu reagujeme na napojení parku vůči centru města rozšířením rámu pobytové ulice na západní straně, která zdůrazňuje nástup a vtahuje do parku. Park je bezesporu těžištěm městské čtvrti a má potenciál funkce lokálního centra. Toto směřování podporujeme vytvořením kulturně-společenské plochy v těžišti parku (ústí ulice Pr. Veselého).

Rám se na severní straně před školou přelévá na šířku celé ulice a vytváří tak pobytový uliční prostor. Dominanta základní školy je s parkem skrz tento prostor plynule spojena.

Stávající silniční síť je tvořená obslužnými komunikacemi, dnes v podstatě užívanými v jednosměrném režimu. Navrhujeme tuto situaci zafixovat a zklidnění dopravy tak deklarovat.

Do společenské plochy umísťujeme 3 dominantní prvky – vodní prvek, pavilon kiosku se zázemím správce a pavilon pódia se záchody. Materiálově se nebojíme experimentovat! Pavilony jsou navrženy z dusané hlíny, která by byla jinak z parku odvezena, a betonu. Docílíme tak toho, že pavilony budou chápány jako objekt mezi přírodou a městem podobně, jak bývá vnímán samotný park. Hlína má zároveň potenciál udržovat příjemné mikroklima v okolí.

Architektonicko-krajinářské intervence v parku navrhujeme tak, aby byly z přírodních materiálů, přirozeně stárly a vyznačovaly se nenáročností na údržbu. Území je dostatečně saturováno různorodým mobiliářem. V území navrhujeme 2 pítka. Bezpečný noční pohyb je podpořen instalací veřejného osvětlení.

PRK_plan_bez textu

Návrh respektuje vztah veřejnosti ke stávajícím vzrostlým stromům, jakožto největší hodnoty parku. Stromové patro zachováváme v maximální možné míře. Odstraňujeme pouze stromy určené k vykácení (nehodnotné, nemocné). Kácené stromy doplňujeme novými, na periferii však s většími rozestupy tak, aby došlo k jejímu většímu prosvětlení. Uvnitř parku umisťujeme nové stromy volně, na periferii jsou stromy umístěny organizovaněji.  

PRK_axo_01
PRK_axo_02
PRK_axo_03
PRK_axo_04
PRK_axo_05

Nově navržené stromy budou tvořeny autochtonními listnatými stromy, které doplní kostru parku. Jde především o lípy, javory, buky, duby. (Tilia, Acer, Fagus, Quercus aj.). Zejména základní variety, výjimečné svým habitem, barvou a tvary listů, barvou kmene. Všechny mají korunu založenou ve výšce minimálně 2,2 m. Kromě těchto dlouhověkých dřevin budou stromy v parku doplněny nižšími okrasnými stromy druhu Prunus, případně Pyrus a Crataegus, především pro oživení parku v jarním (květy) a podzimním (zbarvené listy) období. Navržené stromy jsou odolné vůči extrémním městským podmínkám, tedy exhalace, proudění vzduchu, odolné vůči suchu a vysokým letním teplotám. V mlatových prostranstvích jsou okolo stromů vytvořeny vsakovací průlehy, k nimž je modelován terén tak, aby dešťová voda fungovala jako přirozená zálivka.  

PRK_mobiliar_gif