Informační a turistické centrum Zelená Hora
Návrh informačního centra a přilehlého prostranství na rozhraní Zelené Hory a města
Struktura zalamovaných zídek, tvořící rozhraní mezi městem a horou, mezi světským a posvátným. Vymezuje výjimečný prostor Zelené hory s dominantní stavbou na svém vrcholu. Nová budova ITC neubírá pozornost vůči kostelu, naopak je do terénu hory citlivě vsazená. Jasně definovaný počáteční bod, úpatí. Důstojné zastavení na cestě vzhůru.
Budova ITC a související úpravy okolního prostranství doplňují topografii Zelené hory soudobou vrstvou s vybaveností odpovídající významu památky UNESCO. Navržená intervence umožňuje návštěvníkům zklidnění a rozptyl před vstupem na poutní místo.
Návrh se umístil na děleném 4.-7. místě v otevřené urbanistické, architektonicko-krajinářské soutěži
Autor: Tomáš Minarovič, David Zatloukal
Status: Soutěž ČKA 2021
Zodpovědný projektant: Ing. Hana Tomaštíková
Klient: Město Žďár nad Sázavou
Místo: Zelená Hora
I. Stávající vztah hory a města na jihozápadní straně vnímáme jako slabý. Město se během let organicky rozrostlo až k úpatí hory, avšak fungující napojení města na Zelenou horu s poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého nevzniklo. Naproti tomu historické spojnice zámku a kostela neztratilo na svém významu a je stále intenzivně využívaná.
II. Náš návrh situujeme mezi horu a město. Směrem k hoře rozšiřujeme uliční profil zalamovanou kamennou zídkou a umisťujeme zde plánovaný stavební program. Především ale vytváříme rozptylový předprostor Zelené hory. Navrhovaným zásahem aktivujeme rozhraní hory a města.
III. Pomyslným hlavním pěším přístupem k Zelené hoře je historická spojnice zámku a kostela. Tato cesta je významnou součástí zážitku návštěvy poutního kostela. Proto se domníváme, že právě v bezprostřední blízkosti této cesty je správné místo pro navrhované informační a turistické centrum. Dům je vsazen do hory a nekonkuruje v dálkových pohledech na Zelenou horu. Je orientován jak k historické pěší cestě, tak směrem do města, kde navazuje na stávající stavební čáru.
IV. Návrh začleňujeme do stávajících širších i místních vztahů. Navazujeme na síť cest a cestiček. Zalamovaná zídka je v těchto místech přerušená, doplněná mírnými schody a rampami.
V. Autobusovou zastávku MHD a 3 K+R parkovací stání autobusů situujeme do střední části návrhu. Odtud se mohou návštěvníci jednoduše vydat jak k budově ITC, tak cestičkami směrem ke kostelu. Do západní a východní části řešeného území je navrženo parkování automobilů a cyklistů. Parkovací stání pro osoby s omezenou schopností pohybu umísťujeme v bezprostřední blízkosti budovy ITC.
VI. Návrh je koncipován tak, aby umožňoval v maximální možné míře zadržovat vodu a ochlazoval prostředí. Přes střechu navrhovaného ITC je přelit travnatý terén hory. Srážková voda, která se neabsorbuje je jímána a použita pro zavlažování vegetace a splachování toalet v ITC. Zalamovaná zídka je doplněna lipovým stromořadím. Pochozí plochy tvoří převážně kamenné povrchy s širokými spárami, které mají dobré absorpční schopnosti.
Navrhovaný objekt ITC je tvořen monolitickou železobetonovou konstrukcí s pohledovým železobetonovým trámkovým stropem. Uliční železobetonová fasáda je nosná, zateplená zevnitř s minimalizováním tepelných mostů pomoci izonosníků. Vnitřní zateplení je překryto instalační předstěnou zaklopenou dýhovanými deskami. Jsou zde vedeny instalace a vzduchotechnika. Střecha je navržena jako intenzivní, plynule přecházející v rostlý terén. Vytápění a ohřev médií zajišťuje tepelné čerpadlo s rekuperací, nasávání a výfuk jsou integrovány do cortenových prvků na střeše.